Sprzedaż towarów importowanych z Chin na platformie Allegro, eBay, Amazon czy OLX jest powszechną praktyką. Niestety, często zdarza się, że takie towary posiadają logo lub znak towarowy, który narusza prawa innych firm. W takim przypadku, osoba sprzedająca takie towary może zostać pozwana przez właściciela znaku towarowego za naruszenie jego praw, a także mieć zarzuty karne w tej sprawie. W tym artykule przedstawimy, co można zrobić, aby uniknąć problemów związanych z naruszeniem znaków towarowych oraz jak radca prawny może pomóc w rozwiązaniu tego typu spraw.
Co to jest znak towarowy i jakie są konsekwencje jego naruszenia?
Znak towarowy to znak służący do odróżniania towarów jednej firmy od towarów innych firm. Znak ten może przybrać różne formy, takie jak logo, nazwa, kolor, kształt, dźwięk czy zapach. Osoba, która zarejestruje znak towarowy, ma prawo do jego wyłącznego użytkowania na określonym terenie i w określonym czasie.
Naruszenie znaku towarowego polega na wykorzystywaniu przez inną osobę takiego samego lub podobnego znaku, który może wprowadzać w błąd konsumentów co do pochodzenia towarów lub wprowadzać w błąd co do ich jakości lub właściwości. Właściciel znaku towarowego może dochodzić swoich praw na drodze sądowej, co może skutkować nałożeniem na osobę naruszającą kary finansowej oraz obowiązkiem zaprzestania wykorzystywania znaku. Takie działanie jest również przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności.
Jak radca prawny może pomóc w przypadku naruszenia znaku towarowego?
Jeśli sprzedający importowane z Chin towary został pozwany przez właściciela znaku towarowego, powinien skorzystać z pomocy radcy prawnego. Radca prawny specjalizujący się w prawie własności intelektualnej pomoże w takiej sytuacji przede wszystkim w trzech kwestiach:
- Ochrona praw: Radca prawny pomoże w wyjaśnieniu, jakie prawa posiada właściciel znaku towarowego oraz jakie konsekwencje wiążą się z jego naruszeniem. Wspólnie z klientem wybierze najlepszą strategię obrony, która pozwoli mu na zachowanie w pełni lub częściowo swoich praw, a z drugiej strony – minimalizację kosztów związanych z naruszeniem.
- Rozwiązanie sporu: Radca prawny będzie reprezentował klienta w sporze z właścicielem znaku towarowego. Zostanie przedstawiony zarzut naruszenia znaku towarowego, a także uzasadniona będzie obrona klienta. W ramach postępowania sądowego, radca prawny będzie prowadził negocjacje i dążył do osiągnięcia porozumienia korzystnego dla swojego klienta. Jeśli sprawa trafi przed sąd, wiąże się to z prowadzeniem sporu przed sądem.
- Obrona w postępowaniu karnym: radca prawny może bronić swojego klienta w sprawach karnych. Wybór takiego pełnomocnika jest szczególnie uzasadniony w sprawach innych, niż przestępstwa powszechne (pobicia, kradzieże), które wymagają specjalistycznej wiedzy z innych dziedzin (podatki, własność intelektualna, prawa autorskie).