Po masowych wezwaniach do zapłaty rozsyłanych przez Kancelarię Adwokacką Anny Łuczak, Kancelarię Adwokacką Bartłomieja Wieczorka oraz Kancelarię CODEX pojawiły się kolejne doniesienia o podobnych wezwaniach kierowanych przez firmę z Gdańska.
Tym razem nie jest to jednak kancelaria prowadzona przez profesjonalnych pełnomocników – radców prawnych lub adwokatów – pomimo używania w swojej nazwie sformułowania „kancelaria prawna” jest to zwykła spółka prawa handlowego – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Lex Superior, podobnie jak CODEX na pewnym etapie swojej działalności, obrało sobie za cel amatorów polskich filmów porno z serii Podrywacze. Używa także w swoich pismach sformułowań, które mają wzbudzić w adresacie obawę upublicznienia faktu rozpowszechniania (w domyśle – oglądania) tego typu produkcji.
Przy poprzednich wezwaniach rozsyłanych przez profesjonalnych pełnomocników adresaci korzystali z przysługującej im możliwości wnioskowania o wszczęcia postępowania dyscyplinarnego do odpowiednich organów samorządu zawodowego. Obecnie nie ma takiej możliwości, z czego najwyraźniej korzystają nadawcy wezwań. Jednym z takich „rozwiązań”, jest przedstawienie do kontaktu numeru telefonu typu premium, gdzie za połączenie operator nalicza opłatę w wysokości 2,08 zł / minuta połączenia.
Tymczasem, przestępstwo o którym pisze firma w swoim piśmie jest ścigane tylko na wniosek – aby organa ścigania mogły zatem cokolwiek ustalić, w pierwszej kolejności musiał być złożony wniosek o ściganie (nieustalonego sprawcy), następnie Prokuratura lub Policja wystąpiłaby do dostawcy internetu o ustalenie danych osobowych dzierżawcy łącza internetowego – i dopiero na ten adres mogłoby zostać wysłane wezwanie od uprawnionego z praw autorskich lub wezwanie na przesłuchanie.
Z informacji przeze mnie posiadanych wynika, że wezwania Lex Superior są pierwszymi pismami w tej sprawie. Zatem z całą pewnością nikt nie mógł ustalić z imienia i nazwiska – kto korzystał w danej chwili z komputera. Postępowanie wyjaśniające rządzi się swoimi prawami i takie ustalenie musiałoby zostać poprzedzone co najmniej przesłuchaniem w charakterze świadka osoby dzierżawiącej łącze internetowe, jak ma to miejsce w innych tego typu sprawach.
Podkreślam przy tym, że na podstawie art. 3 ustawy o radcach prawnych z dnia 6 lipca 1982 roku obowiązuje mnie tajemnica informacji pozyskanych przy świadczeniu pomocy prawnej, jak i nie mogę być z tego obowiązku zwolniony.
4 odpowiedzi na “POMOC PRAWNA – wezwania z Kancelarii Prawa Własności Intelektualnej Lex Superior Sp. z o.o.”
http://czasopismo.legeartis.org/wp-content/uploads/2015/01/LEX-Superior-KRS-458596.pdf
Nazwisko prezesa Lex Superior jest identyczne jak właścicielki firmy prowadzącej słynny serwis pobieraczek.pl
oraz Norten Group sp. z o.o. w Gdańsku
wskazówka – proszę sprawdzić KRS spółki Pomorska Kompania Finansowa sp. z o.o. w Gdańsku